• Caddebostan Mah. Bağdat Cad. Şimşek Sok. 2 Güngören Apt. K:2 Kadıköy, İstanbul
 • 0532 263 80 80
 • info@metinkus.com.tr
 • Anal Fissür

  Anal Fissür

  ANAL FİSSÜR “BAŞINIZIN BELASI!”

  Her yaşta ve her iki cinste görünebilmekle birlikte daha erken yaşlarda ve bayanlarda biraz daha sık rastlanır. Basit bir muayene ile tanı çok kolay. Toplumda görülme sıklığı hiçte az değil, yani yalnız değilsiniz.!

  Her ne kadar ‘’can boğazdan gelir’’ denilse de , besin artıklarının çıkışındaki bozukluk can yakar. Kısacası, anüsün belki de en ağrılı hastalığı anal fissür’dür.
  Temel mekanizma dışkının çıktığı son bölümün, en zayıf yeri olan arka kısmının yırtılmasıdır. Yani olay, dışkılama esnasında büyük hacimli ve sert kıvamlı dışkının geçişi veya ishalde olduğu gibi sulu dışkının hızlı geçişi ya da normal kıvamdaki dışkının istemli olarak hızlı yapılmasıdır. İşte sonuç ; bir “felaket” in başlangıcı. Anlayacağınız , tetiği çeken o bölgenin mekanik travmasıdır.

  Nadiren başka bir hastalığın bir belirtisi olarak da o bölgede çatlak oluşabilir. Bu hastalıklar arasında ; AIDS,Sifiliz,Tüberküloz,Kanser ve kronik iltihaplı bağırsak hastalıkları sayılabilir.
  En önemli ve en sık bulgu; dışkılama esnasında ve sonrasında oluşan şiddetli ağrıdır. Kanama , akıntı, kaşıntı, şişlik ,dolgunluk hissi, dışkılama bittiği halde,bitmemişlik hissi diğer belirtilerdir.

  Başlangıçta çok yüzeysel olan bu çatlak için tedbir alınmaz ise daha büyük sorunlar ortaya çıkabilir. Oluşan kısır döngü zamanla içinden çıkılamaz hale gelebilir.Ağrı oluşacak diye tuvalete gitmekten korkulur, ancak bu süre içerisinde var olan dışkının hacmi daha da artar ve sertleşir. Bir süre sonra mecburen gidilen tuvalet ve daha şiddetli bir ağrı…
  Yırtık biraz daha derinleşir ve buna paralel olarak ağrı da giderek artar. Böyle sürer gider…
  Hastalık ilerledikçe , tepkisel olarak dıştan görülen cildin kenarında bir kalınlaşma oluşur. Hastalar çoğu kez bunu yanlışlıkla hemoroid olarak ifade ederler.
  Uzatmaya gerek yok . En güzel tedavi kronikleşmeden biraz önce tedbir almaktır. Kabızlığın giderilmesi ve sıcak su ile oturma banyoları,o bölgedeki ağrıya bağlı kas spazmının önlenmesi tedavinin ilk adımdır .

  ‘’Lifli’’, yani posa bırakan sebzeler ve meyveler bol miktarda yenilirse dışkının hacmi artar ve kıvamı yumuşar. Hele bir de çok tahıllı ekmek , işi daha da kolaylaştıracaktır.
  Diyet, bağırsak alışkanlığının düzenlenmesi, ilaç tedavisi gibi tedbirlerin yetersiz kaldığı durumlarda son çözüm : Cerrahidir. İlaçlar genellikle ağrıyı azaltmak için kullanılır, tedavi edici etkileri ne yazık ki son derece sınırlıdır.

  Cerrahi Kesin çözüm mü?
  -Elbette ,şüpheniz olmasın.
  Nüks eder mi?
  -Çok zor.

  Doğrusu, şikayetlerinizi hafife alıp geçiştirmemek. Basit bir muayene ile tanı konulduktan sonra, eğer gerekli görülürse cerrahi tedavi, son derece etkili ve sandığınızdan kolay.

  Yapılan cerrahi gözünüzü korkutmasın. Fissür olan bölgeye yapılan 5 mm’ lik küçük bir kesiden fissüre sebep olan kas demetine ulaşılır.Kasın çok az bir bölümü birbirinden ayrılarak, ağrıya sebep olan spazm ortadan kaldırılır. Bu işlem lokal anestezi ile de yapılabilir, ertesi gün günlük hayatınıza dönebilirsiniz.

  Leave a reply →

Yorum yapın

İptal et